Поради тази причина все повече хора се ориентират към закупуване на техника втора употреба. Най-търсени са преносимите компютри в ценовият диапазон 300-400лв.
Купуват се стари и амортизирани машини с доста устарели платформи (Pentium 4 и даже Pentium III) за ненормално високи цени, предвид амортизираните батерии, отслабени характеристики на екран, лош външен вид и често гаранция без покритие.
В този ценови диапазон обаче се предлагат доста по-актуалните Pentium M лаптопи, някои от които са и с DDR2 памет.
Отскоро корпоративните пазари на Европа (най-вече на Германия) предлагат на много добри цени употребявани двуядрени бизнес-лаптопи. Така, че потребителя с изтънял джоб има възможност да се сдобие с качествен лаптоп около и под 500лв. Подчертавам определението качествен, защото родните пазари на нова техника предлагат и "чисто нови" (интересно българско определение) лаптопи в диапазона 750-900лв. Това обаче са нискокачествени продукти, както и ремаркетирани лаптопи с фабрични дефекти или отказани поръчки от неудачните двуядрени AMD Turion лаптопи. Интересен факт за българският пазар е, че например TOSHIBA вече не предлагат в България качествените и скъпи Tecra, Portege и Qosmio серии, а само евтината и доста проблематична Satellite серия. Средният клас лаптопи с прилично качество и добри цени са DELL Vostro и HP Probook, но тези лаптопи започват с цени от 1100лв. нагоре, като за да се запази добра цена идват с минимална гаранция (за стандартна се иска доплащане) и без операционна система.
След този икономическо-пазарен увод, ще започнем описанието и тестовете на един актуален двуядрен лаптоп - DELL Latitude D520. Лаптопът спада към елитната бизнес-серия на DELL (Latitude). D520 oбаче е по-скоро работен клас корпоративен лаптоп, за разлика от скъпият "шефски" D620. Дизайнът на D520 и D620 е напълно идентичен, разликата е само в размера на дисплея. Представеният днес DELL Latitude D520 e внос от Франция, вторият по големина корпоративен пазар след Германия.
В този обзор ще съпоставим като производителност Intel Core Duo, Pentium M (Banias), Pentium M (Dothan) и настолна машина с Pentium 4 с Hyper Threading. Един от конкурентите на DELL Latitude D520 е скъпият и изключително надежден последен продукт на инженерите на IBM (Thinkpad T60).
Ще започнем от описанието на корпуса, защото добре проектираното шаси и качествено охлаждане са сред главните предпоставки за надеждна работа и много-годишна експлоатация.
Както всички бизнес-серии лаптопи (Thinkpad, Latitude, Tecra, HP Compaq), DELL D520 има здраво магнезиево шаси и стабилни панти с метални компоненти.
На снимката на DELL Latitude D520 виждате охлаждането от висок клас с медна термо-тръба, обхващащо не само процесор, но и чипсет. Това охлаждане може да спаси от преграване лаптопа, дори и при запушена, блокирала или дефектирала турбина, освен това за постигане на нормални темературни диапазони на работа издаваният шум е недоловим за човешкото ухо. На снимката виждаме част от магнезиевото шаси, защитаващо дънната платка от усукване и механични въздействия. Блокът на клавиатурата е подсилен със здрава метална подложка. Виждат се и устойчивите на износване метални панти. Подобна скъпа конструкция и материали не могат да се срещнат сред лаптопите среден клас, да не говорим за бюджетния клас.
DELL Latitude D520 продължава традициите на Latitude серията, която бе най-ползваната за инженерни и диагностични цели серия лаптопи. D520 има наличен хардуерен COM (RS 232) порт. На снимката виждате Latitude D520, а под него легендарният инженерен лаптоп - DELL Latitude D600. D520 е сред малкото двуядрени лаптопи с COM порт, който все още е крайно необходим за диагностика и управление.
Високия престиж, надеждност и много високо качество на DELL Latitude сериите се дължи на заводите на DELL в Ирландия (страната синоним на икономическо и технологично чудо в Европа). Превърналите се в легенда с качеството и производителността си DELL Latitude D400/D600/D800, Latitude D410/D610/D810 носят означението "MADE IN IRELAND". От снимките виждаме, че DELL Latitude D520 също е произведен в Ирландия - това е сред последните скъпи европейски DELL. Чрез скъпо производство в страна с висок жизнен стандарт DELL нямаше как да бъде конкуренто-способен на китайската ширпотреба. Все пак DELL опитаха да произвеждат по-евтино в Чехия и Полша, но в крайна сметка възложиха основното производство на азиатските заводи.
Дизайнът на DELL D520 е по-скоро аристократичен, отколкото футуристичен (HP Pavilion, Toshiba Cosmio) или прагматично технологичен (Thinkpad, Tecra, HP Compaq).
Екранът на DELL Latitude D520 е 15" със стандартна резолюция 1024*768. Тази резолюция вероятно е ниска за по-новите операционни системи, но за работен бизнес-клас лаптоп и операционна система Windows XP, за който D520 има лиценз, резолюцията е напълно подходяща. Дисплеят е прекалено ярък и се налага да се намали осветяването за комфортна работа.
Съпоставен с уникалният IPS дисплей на друг бизнес лаптоп от среден клас (IBM Thinkpad R50), стандартния TN+Film дисплей на DELL D520 не изглежда никак добре.
Който е видял предишните ни обзори, разбира се знае, че дисплеят на Thinkpad R50 е ненадминат като качество на картина - IPS панели от две години не се използват при лаптопите поради изключително високата цена и много по-голямата консумация на ток.
Ако обаче съпоставим екрана на D520 с този на IBM Thinkpad T43, виждаме че дисплеите са напълно аналогични откъм ъгли на видимост, контраст и дълбочина на цвета.
Преди да започнем да показваме и анализираме графиките за производителност на DELL Latitude D520 и неговите конкуренти, ще покажем пълната таблица от резултатите от всички тестове, както и подробно описание на конфигурациите.
Редно е да споменем и няколко думи за конкурентите:
- IBM Thinkpad T60 - изключителен лаптоп, с уникален композитен корпус, добър дисплей с висока резолюция, водоустойчива клавиатура и ненадмината надеждност. Един от най-скъпите лаптопи в близкото минало (2006-2007г.);
- IBM Thinkpad T43 - последният Thinkpad от заводите на IBM с мощен Dothan процесор, DDR2 памет, здрав корпус. Също сред най-скъпите лаптопи за времето си (2005-2006г.);
- DELL Latitude D610 - едно-ядреният предшественик на DELL D620, един от главните конкуренти на Thinkpad на корпоративните пазари. Dothan процесор и DDR2 памет;
- IBM Thinkpad R50 - разкошен IPS дисплей с висока резолюция, външна видеокарта (ATI Mobility Radeon 9000), актуална и днес Centrino платформа. Предпочитан и днес лаптоп от дизайнери, художници и фирми за предпечат;
- Настолна конфигурация HP Compaq dc7600 - актуална LGA775 платформа с мощен Hyper Threading Pentium 4 процесор. Внимание - настолната конфигурация участва с външна PCI-E видеокарта NVidia GeForce 6200TC със собствена 128МВ памет, а DDR2 паметта работи в двуканален режим, ползва се и бърз настолен SATA2 хард-диск.
3DMark тестовете ни показват първата приятна изненада от DELL D520. Неочаквано, въпреки еднаквите конфигурации и двуканален режим на работа на паметта, D520 кaтегорично побеждава лаптопа с много по-високи претенции - IBM Thinkpad T60. Докато победата над T60 е учудваща, то по-добрите показатели и от настолна конфигурация с външна видеокарта (GeForce 6200) е направо невероятна. Но и при второ преминаване на тестовете, разликата в полза на D520 се запази.
В PCMark 05, Thinkpad Т60 е минимално, но по-добър от D520. По-добрите резултати на настолната конфигурация при теста на памет и твърд диск са нормални - 800Mhz процесор и памет, както и бърз настолен SATA2 диск не могат да загубят от преносим компютър.
В процесорните тестове на Everest, двуядрените процесори на D520 и T60 са почти равностойни и показват значителна преднина пред останалите конкуренти.
В популярния тест за бързодействие на процесора (Super Pi), D520 губи с 1 сек. от Thinkpad T60, но е значително по-бърз от едноядрените процесори.
Наличните лаптопи може да видите в нашата ценова листа.
3 коментара:
igri ne tragvat li na nego
Много игри тръгват, но все пак лаптопа не е с отделна видеокарта.
От друга страна надеждността спрямо лаптопите с отделна и често дефектираща видеокарта е значително по-висока. Също така и автономната работа (на батерии) е по-добра от лаптопи с висока консумация от видеокартата.
Tecra и Portege дори сега повече от година след статията пак си се продават и не са спирали да бъдат предлагани на българския пазар :)
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.