Много статии, фото- и видео-обзори сме публикували за предимството на S-IPS дисплеите пред стандартните
TN+Film. Затова ще спестим теоретичните описания, а визуалната разлика спрямо стандартен дисплей може да видите в галерията в края на статията. Трябва обаче да отбележим, че снимките, разглеждани на различен от S-IPS или PVA/MVA монитор не носят реалната информативност.
След уникалният като цветопредаване дисплей на ThinkPad R50p, другата силна страна на модела е видео-системата ATI FireGL T2. Видеокартата е с пълноценна 128-битова шина и собствена 128МВ памет. Въоръжен с тази видеокарта, както и с производителен Pentium M процесор, IBM ThinkPad R50p представлява мощна мобилна графична станция за приложения като SolidWorks, 3DSMax, Maya, Catia и др. Дори и със съвременните версии на тези програми IBM R50p се справя добре (при наличие на поне 1024МВ оперативна памет).
Отличителна особенност на модела е и богатият набор от екстри: DVDRW, Bluetooth, Wireless Intel 2200bg, Active Protection System, 7200 оборотен твърд-диск, усилена батерия, захранващ адаптер с повече от внушителни размери.
ThinkPad R50p е модел-близнак на доста по-популярният и мечтан от мнозина IBM ThinkPad T42p: аналогични габарити и тегло, еднакви дисплеи и видеокарти, съвпадащи на 100% екстри. Единствената забележима разлика е покритието на капака на дисплея - при R50p то е от пластмаса, докато при T42p е традиционната за Т-серията метална сплав с гумирано покритие, което е почти невъзможно да бъде надраскано.
Всички впечатления от корпус, клавиатура, елементи за управление са аналогични на тези, описани в статията ни за IBM Thinkpad T42p.
Настоящата статия е предназначена най-вече за феновете на IBM ThinkPad и затова в обзора използваме ставнителни данни от популярни модели на IBM. ThinkPad R50p се възприема от голяма част от начинаещите потребители на компютърна техника като неугледен,"ръбат" и ретро-изглеждащ. Поради тази причина е излишно да сравняваме модела с лъскави нови лаптопи със спорно качество и производителност, но с масово харесван дизайн.
Моделите, които сме включили са:
- IBM Thinkpad R50 - аналогичен на R50p модел, също с отлична S-IPS матрица, но с по-ниска резолюция;
- IBM Thinkpad T42p - модел-близнак на Thinkpad R50p като технически данни и дизайн, но с по-скъп композитен корпус;
- IBM Thinkpad T42 - компактен 14-инчов модел, с висока резолюция, стандартна TN+Film матрица, снабден с добра 128-битова игрова видеокарта Radeon 9600;
- IBM Thinkpad T43 - последният модел, произведен в заводите на IBM, с по-съвременна платформа (DDR2, PCI-E, 533MHz FSB), снабден с видеокарта Radeon X300;
- IBM Thinkpad T60 - двуядрен лаптоп, който е последният проектиран от IBM модел, но произведен от Lenovo.
Неуместно в тази статия, но традиционно за нашите обзори, показваме първо резултатите от 3DMark. Thinkpad R50p показва почти равни резултати с тези на T42p и Т42, като минималната разлика се дължи на по-слабия със 100Mhz процесор на R50p, спрямо 1800MHz-вите процесори на победителите. Двуядреният Thinkpad T60 е аутсайдер в тези тестове, поради вградената си Intel GMA950 (стандартна графична система дори и за по-съвременни лаптопи).
Aquamark повтаря резултатите от 3DMark.
PCMark 2002 ни изненадва със своята невъзприемчивост към двуядренят CoreDuo T2400 на IBM Thinkpad T60. Производителността видимо се определя главно от честотата на сродните архитектури. В теста за памет, вероятно всичко е до подбор на памет и не зависи толкова от модела на лаптопа, иначе няма как да обясним огромната разлика между слабо представящите се R50 и R50p (тествани с родните 266MHz или 333Mhz памети) и отлично представящите се Т42/Т42р (тествани с 400MHz нови памети Transcend).
Доста близки резултати в Everest, които не ни дават много поводи за анализи. Единствено по-новата платформа и двуядреният процесор на Thinkpad T60 показват чувствително по-добри резултати.
Резултатите от CINEBENCH са изненадващи, най-вече поради доста доброто представяне на Thinkpad R50, предвид най-слабият му процесор и видеокарта.
Професионалният OpenGL тест на SPEC показва, доколко системата е подходяща за CAD/CAM приложения. Професионалните FireGL T2 видеокарти на Thinkpad R50p и T42p демонстрират смазващо предимство пред останалите участници в обзора.
Очаквахме малко по-добри резултати в SuperPi от IBM R50p, но явно този тест е фен на T-серията, а не на R :) Или, ако трябва да бъдем сериозни - по-бързата памет на Т42/Т42p има значение за резултатите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.