дисплей.
В настоящата статия ще разгледаме модела HP 2140, който се явява "близнак" на HP 2133 като корпус. Същественото отличие на модела 2140 спрямо 2133 е INTEL базираната платформа (INTEL ATOM N270 и INTEL GMA950).
В теста участва и неттоп с двуядрен ATOM 330 HT, защото в най-скоро време предстои появата на двуядрени нетбуци, които ще притежават аналогичен процесор и вероятно сходна производителност. С това искаме да покажем на потребителите дали си струва да изчакат появата на пазара на новите двуядрени нетбуци и доколко вероятно по-високата им цена ще бъде оправдана.
Също така за сравнение показваме и резултати от мини-лаптопа DELL Latitude D420, който също както HP 2140 е базиран на Intel Calistoga платформа с вградена видеокарта Intel GMA950. За разлика от нетбука с икономичният ATOM N270, DELL D420 разполага с "пълноценен" процесор - Intel Core Duo ULV U2500 (1200Mhz, 2MB).
За проверка на коректността на резултатите, в теста включваме и напълно аналогичен на HP 2140 като хардуер нетбук - DELL Mini 1011.
Чрез по-стария PCMark 2002 се опитваме да покажем коректни за едноядрени процесори сравнения. Виждаме, че ATOM N270 има значително по-добър рейтинг от процесора на VIA. Двуядреният Atom 330 в този тест не показва никакво предимство над Atom N270. DELL D420, въпреки по-ниската работна честота на процесора си, демонстрира сериозно предимство над всички Atom процесори.
В по-новият и оптимизиран за многоядрени процесори PCMark 2005, ATOM 330 вече показва предимство пред едноядрените N270, но въпреки 4-те си логически ядра не може да се доближи до производителността на двуядрен бизнес-лаптоп като Latitude D420.
EVEREST показва доста неадекватни според нас резултати, които не отговарят на реалната производителност. От една страна ATOM 330 показва по-добри резултати от Core Duo U2500, докато ATOM N270 е сравнително близо в някои тестове до резултатите на DELL D520. Неслучайно EVEREST тестовете са в основата на рекламните материали за производителността на нетбуците и неттопите.
"Шахматният" тест показва над три пъти по-добра производителност на ATOM 330 и U2500 над еталонния Pentium III 1000Mhz.
В Super Pi АТОМ процесорите, независимо от броя на ядрата си са далеч по-бавни дори от ниско-волтов Intel Core Duo. Интересно, че едноядреният ATOM N270 е малко по-бърз от двуядреният ATOM 330. Изумителен е резултатът на VIA C-7 - това е рекорд за най-бавно преминаване на Super Pi.
Ако имате желание да ползвате нетбук за научни изчисления и симулации, двуядренният ATOM няма да ви даде предимство пред N270. Въпреки честотата си едва от 1200Mhz, Core Duo отново с лекота се справя с "икономичните" процесори.
В Cinebench отново повечето ядра не помагат с нищо на Intel ATOM да подобри резултата си, който е значително по-добър от този на VIA C-7, но изостава внушително от този на Intel Core Duo U2500.
Показваме тези слаби резултати единствено за да демонстрираме, колко непригодна за тримерно моделиране е вградената видеокарта. Въпреки това Intel GMA950 показва почти двойно по-висока производителност в комбинация с Core Duo, спрямо тази с Intel ATOM.
GMA950 може да не блести с производителност, но има пълноценна подръжка на DX9.0c и е в състояние да подкара голямо количество игри (разбира се не като Crysis, FEAR или Assassins Creed). Повечето физически и логически ядра явно спъват ATOM процесора в игри (както някога това се случваще с Pentium 4 с включен Hyper Threading).
Ако искате комфортно да играете игри, без да се притеснявате от малката клавиатура, може да използвате подобна на показаната поставка от Logitech.
Заключение. При избора на нетбук, VIA C-7 не може да бъде алтернатива на Intel ATOM. Евентуалната поява на двуядрени нетбуци няма да доведе до осезаем ръст на производителността. Очакваме AMD в скоро време да представи конкурент на ATOM, който може и да не подобри сериозно производителността на нетбука, но със сигурност ще притежава значително по-мощна вградена графична карта. Intel, както и производителите на хардуер не позволяват на нетбук устройствата да доближат производителността си до тази на ноутбуците (лаптопите), което се вижда от значително по-добрите резултати на 12-инчовият DELL Latitude D420. Дори нискочестотен Pentium M лаптоп е в състояние да осигури значително повече комфорт, бързина и изчислителна мощ от Intel ATOM базиран нетбук (това може да видите в по-стари наши публикации).
Ценовата ни листа може да ви ориентира финасово при избора на нетбук или лаптоп.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.