ThinkPad T43 е проектиран и произведен изцяло от IBM и то в същите заводи “Lenovo”, които до 2006-та година са собственост на американската компания.
Това може да се види от следните примери:
IBM Thinkpad T43 - "последният мохикан" на IBM. Обобщено можем да споменем, че Thinkpad T43 е модел, реализиран според най-добрите традиции на IBM ThinkPad T-series – качество на корпуса, здравина, надеждност и ергономика без аналог сред останалите производители, както и върхови за времето си технологии (които години по-късно се появяват и при останалите производители).
В предишни наши ревюта и тестове бяха описани два основни проблема на модела IBM ThinkPad T43:
- значително по-високо топло-отделяне от предходните модели (ThinkPad T40/41/42). Това всъщност е проблем на всички Centrino лаптопи с по-новата FSB 533Mhz и то “проблем” само в сравнение с по-старите Centrino с FSB 400Mhz. Много от производителите (включително и IBM) в първите си модели запазиха корпуса и охладителната система на предходните си модели, без да се вземе предвид “по-горещия нрав на новата платформа”;
- в ThinkPad T43 свободата на потребителя за ъпгрейт на хард-диск и безжична мрежова карта са ограничени на BIOS ниво. Докато за твърдия диск проблема бе лесно разрешим с поставянето на първата версия на BIOS, то смяната на безжичната мрежова карта с такава извън фиксираните в BIOS е почти неразрешим проблем.
Моделът IBM ThinkPad T43p, както се полага на топ-модел е лишен от “детските болести” на първите серии IBM ThinkPad T43 и както виждате от снимките по-долу е снабден с изключително сериозна охладителна система, справяща се ефективно и безшумно с най-мощният Intel Pentium M процесор, работещ на впечатляващите 2.13GHz.
Въпреки, че са снабдили върховият си модел с най-мощният за времето си процесор, IBM поставят на първо място надеждността пред излишната производителност като снабдяват модела с видеокарта ATI FireGL V3200, вместо с върховите по-това време ATI FireGL V5000 или Nvidia Quadro FX Go1400. По този начин ThinkPad T43p запазва компактните си размери и елегантен дизайн, вместо да “мутира” до размерите на DELL Precision M70 например (за който може да прочетете подробно в тази наша статия).
Безспорно IBM ThinkPad T43p е изключителен като производителност, конструкция и ергономика лаптоп (по-скоро графична станция), но уникалността на модела в най-голяма степен се дължи на фантастичният IPS дисплей с висока резолюция (1600х1200). Не ни е известен лаптоп, освен по-стари IBM ThinkPad Т4хp-series модели, които могат да конкурират Т43p като цвят, контраст, ъгли на видимост и детайлност на изображението. Дори професионални настолни монитори не могат да покажат толкова качествен и детайлен образ.
Сами виждате от снимките, че IBM Thinkpad T43p няма конкуренция като качество на екрана.
Производителността на IBM ThinkPad T43p ще онагледим чрез сравнение с тази на ThinkPad T43, Thinkpad T42p, Thinkpad T60 и DELL Precision M70. Ще ви пестим ненужните коментари - графиките са достатъчно информативни.
От този клип може да добиете частична представа за огромната разлика между S-IPS дисплея на Thinkpad T43p и TN+Film екрана на DELL Latitude D520 (който като година на производство е по-нов от T43p).
Заключение. IBM ThinkPad T43p е топ-модела на IBM за всички времена, който е достоен завършек на над 10-годишната тотална доминация на серията ThinkPad. Модел с отличен дизайн,ненадмината ергономика, космически материали (в буквалния смисъл), отлично охлаждане, мощен хардуер и феноменален IPS дисплей с висока резолюция.
Технологиите са преходни, но качеството е вечно... с това най-добре може да характеризираме модела Thinkpad T43p.
Ако търсите най-качествените модели, произвеждани някога, може да посетите ценовата ни листа.
1 коментар:
Здравейте,
Благодаря Ви за авторските, информативни, компетентно написани статии!
Споменатите от Вас проблеми - "в ThinkPad T43 свободата на потребителя за ъпгрейт на хард-диск и безжична мрежова карта са ограничени на BIOS ниво. Докато за твърдия диск проблема бе лесно разрешим с поставянето на първата версия на BIOS, то смяната на безжичната мрежова карта с такава извън фиксираните в BIOS е почти неразрешим проблем" - биха могли да бъдат разрешени с поставянето на неофициален, модифициран BIOS, в който са премахнати Errors 1802 & 2010:
http://www.thinkwiki.org/wiki/Problem_with_non-ThinkPad_hard_disks
Поздрави,
Детелин
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.