Ето, че вече имаме резултати и за анализа на най-мощните професионални видеокарти, произведени някога.
Участващите в това ревю видеокарти са следните:
- NVidia Quadro FX 1700 - това е героят от отделно ревю за сравнително стара видеокарта, която няма конкуренция дори и от най-геймърските нови видеокарти в CAD. Параметрите:
- AMD FirePro V4800 е победителят в ревюто за професионални видеокарти от среден клас. Нейните параметри са:
- NVidia Quadro FX 3800 е видеокарта от сравнително висок клас, което си личи от нейните 256-бита, 1024MB GDDR3 памети и 192 Cuda ядра. Параметрите:
- NVidia Quadro FX 4600 е 384-битова класика, базирана на ядрото на легендарната GeForce 8800GTX. Параметрите:
- NVidia Quadro FX 5600 е ъпгрейдната с памет и честота FX 4600 и е аналог на мечтата на всички геймъри някога NVidia Quadro 8800 Ultra! Параметрите:
- NVidia Quadro FX 4800 е 384-битовия аналог на NVidia GeForce GTX 260. Параметрите:
- NVidia Quadro 2000 е по-скоро видеокарта от среден клас с Fermi ядро, която е аналог на GeForce GTS 450. Параметрите:
- AMD FirePro V7900 е гранд картата на единствения конкурент на NVidia. Параметрите:
- NVidia Quadro 4000 е сред новите лидери на калифорнийската компания. Неин игрови аналог е NVidia GTX 480. Параметрите:
- NVidia GeForce GTX 670 е лидираща игрова видеокарта, с която ще проверим дали може топ клас потребителска видеокарта да конкурира професионалните. Параметрите:
- NVidia GeForce GT 430 е скромна видеокарта, с която ще проверим доколко подходящи за CAD са масовите карти от нисък до среден клас. Параметрите:
Фотогалерия
Тестовата машина
Компютърът, на който тествахме видеокартите е DELL Precision T5500 с два процесора Intel Xeon E5520 (общо 8 физически и 16 логически процесорни ядра), 6GB ECC DDR3 памет и два твърди диска WD Raptor 10K rpm в RAID.







Тъй като резултатите са прекалено невероятни за любителите на мощните игрови карти, показваме два реални скрийншота от теста SPECViewPerf 11:
NVidia GT 430
AMD FirePro V4800
Други тестове

Стартираме реално приложение от Spec в Maya 2012 и виждаме, подобно разпределение на силите, както в полу-синтетичния тест по-горе.

SolidWorks 2012 има само-оценител, който обаче оценява доста странно. Според него например Quadro FX 1700 и Quadro 4000 са на едно ниво. Единственото обективно в този тест е липсата на RealView в непрофесионалните видеокарти.

Тестът Cadalyst за AutoCad 2012 също показва неща, на които няма как да вярваме. От друга страна AutoCad наистина е програма, която не е оптимизирана за работа с професионални видеокарти и там няма разлика в производителността между Quadro и GeForce, между FirePro и Radeon.

OpenGL подтестът на Cinebench 11.5.

OpenCL тестът Luxmark. Този тест дава представа за изчислителната мощ на видеокартите, например за добив на електронни валути. Тук NVidia не могат да съперничат с AMD.

Добрият стар 3DMark 06.

Рейтинговият само-оценител на Windows 7.
Консумацията

Очакванията на масовия потребител за консумацията на компютрите винаги са били крайно нереалистични. Измерени с професионален ватметър, отчитащ пълна, активна и реактивна мощности, стойностите на консумацията дори на работна станция с два процесора (DELL T5500) са много по-малки от максималната мощност на захранващия блок.
Най-голяма консумация има NVidia Quadro 4000, но дори с нея, максималната и стойност едва надхвърля 300Watt. Най-икономична е NVidia Quadro FX 1700.
Заключение
Потребителският клас видеокарти NVidia GeForce и AMD Radeon не могат да мерят сили в CAD (професионални OpenGL) приложения като Catia, Maya, SolidWorks, Unigraphics NX с професионалните NVidia Quadro и AMD FirePro. Разликата в производителността в специализирани приложения е от 3 до над 10 пъти!
Дори стара и сравнително евтина в момента видеокарта като Quadro FX 1700 осигурява и през 2014г. много по-висока CAD производителност от най-мощната потребителска NVidia GeForce или AMD Radeon видеокарта.
Разликите в професионални OpenGL приложения между различните Quadro и FirePro видеокарти не е толкова голяма, колкото под DX. Изключение правят Quadro NVS видеокартите, които нямат производителността на FX-серията и нейните заместници.
Много от тестваните видеокарти може да намерите в нашата ценова листа.
Обърнете особено внимание на изгодната цена на 384-битовата Quadro FX 4600 и евтината Quadro FX 1700 видеокарти.
Хубаво сравнение подчертавам, но за да обхванете повече аспекти от работата с CAD може би е добре да включите и тестове с рендеринг, а не само за визуализация в реално време.
ОтговорИзтриванеЗа рендъринг видеото няма такова значение освен ако рендър енджинът не е специално за видеото като vray RT или iray. Аз съм с куадро 4000 /256 ядра / и за сега рачитам основно на процесора /3930K/. За GPU рендъринг повече ядра повече производителност и тука май няма разлика дали картата е професионална или геймърска важни са ядрата. Надявам се да не бъркам. Ако е така извинявам се и моля за разяснение.
ОтговорИзтриване