Формула на Retro-PC-Mania. Най-добрият екип + най-компетентните фенове + най-образованите хардуерно клиенти + най-добрите компютри + най-добрите доставчици = най-добрата работа.
Пример за съчетанието на работа и удоволствие е този наш интересен експеримент с кодово име "RMania ServerBook".
Изглежда като майтап и забавление точно в стил "луди учени", нали?
Но именно тази демонстрация въплъщава нашият перфекционизъм и извънредно високи изисквания към компютърната техника.
На практика ние отказваме (понякога и агресивно) своите фенове и даже клиенти от покупката на скъп лаптоп за CAD, Photoshop, рендериране, видео-монтаж, екстремални игри и др. тежки дейности.
Защото даже и свърх-високият клас Mobile Workstation като например ThinkPad W701, които са проектирани точно за тежка графична и работна дейност са недостатъчно мощни надеждни, стабилни, оптимизирани за икономична работа под тотален хардуерен стрес. Да - за мобилни машини са ненадминати като качество и мощ, но в сравнение с настолен Workstation, който е над 5 години по-стар и 2-3 пъти по-евтин от тях са като нова Mazda пред 10 годишен 12-цилиндров S-klasse.
Тук е мястото да разсея още в зародиш вкоренените заблуди на лаиците, че машина като тази има чудовищна консумация. Истината е, че тази машина консумира 60-180 Watt под максимално натоварване в игри. За сравнение - лаптопите Alienware имат мрежов адаптер с мощност 240Watt и консумират 50-160 Watt под сериозно натоварване.
Основни познания по хардуер са достатъчни за осъзнаване, че при наличието на Intel Demand Based Switching в XEON машините и уникални импулсни японски захранвания с рекордно висок КПД и интелектуална система за контрол на мощността, реалната консумация при сървърната машина има възможност да бъде по-ниска от потребителски или дори от Mobile Workstation лаптоп при съпоставима мощност.
С какво толкова никой лаптоп не може да се мери сили дори със среден клас настолен Workstation?
- Никой лаптоп не е въоръжен с процесор Xeon (чете се Зион). Ще кажете, за какво му е професионален сървърен процесор, след като има свърх-мощни Intel Core i7? Реално Core i7 има 100% аналог във вид на Xeon, но аналогичният Xeon е 150% Core i7. Разликата е, че Xeon могат да работят и като i7, но са нещо много повече от потребителския си събрат. Xeon могат да работят с ECC памет, имат повече енергоспестяващи функции, удвоена комуникация с дънната платка, която им позволява връзка и с втори процесор. Xeon-ите (високият клас) нямат вградени излишни графични ядра, заради които да дефектират. Новите Xeon-и достигат до 12 реални физически (24 логически ядра), докато никой лаптоп не е с над 4 ядра. Представете си машина с два Xeon-a и общо 24(48) ядра! Xeon от висок клас адресират мног, много по-голям обем оперативна памет от потребителските си братовчеди;
- Настолните Workstation от среден и нагоре клас се базират на елитна платформа, която някога бе LGA771, после LGA1366, сега актуална е LGA2011. Даже и най-могъщият лаптоп в момента не може да мери сили с този ветеран DELL Precision T5400 на LGA771 платформа. Какво остава за машини, базирани на по-новите сървърни платформи. И не става въпрос само за сила, но и за качество, надеждност, оптимална работа под ултра високи натоварвания;
- Разликата в платформите е свързана и с разликата между работата и производителността на оперативната памет. При сървърните платформи на настолните Workstation се ползва стандартна или буферирана ECC памет, което предоставя на потребителя коренно различни нива на надеждност и производителност. Няма сини екрани, няма нужда от рестарт, няма препълване на паметта и обръщение към твърдия диск. Например във Photoshop може да правите какви ли не гимнастики и силови изпълнения с колосални файлове в ултра-бързата оперативна памет, вместо да разчитате на SSD. Тази оперативна памет сама се чисти, коригира и оптимизира и не съществува вероятност за принудителен рестарт или изпадане в частична или пълна "кома" на системата. Dual-Channel при мобилните Workstation, а? Настолните им събратя са с Triple или Quad-Channel работа на паметта. И предвид работата с Xeon, адресиращ чудовищно количество памет и имащ поне 6 слота за памет, често продаваме достъпният HP Z400 с евтин ъпгрейд до 48GB ECC DDR3 памет. Двупроцесорни машини безпроблемно въоръжаваме с 96GB стабилна памет за чудовищна работа, каквато никой лаптоп не може да свърши;
- Няма Mobile Workstation или Extreme Game Notebook с над един процесор, над два PCI-E слота (и то двата на 16x), реална възможност за над 32GB памет (за сървърните платформи говорим за трицифрено количество GB). Както няма и френски автомобил с 12 цилиндъра;
- Настолните Workstation имат значително по-добри и с повече екстри сървърни чипсети, повече PCI-e слотове и пълно тяхно осигуряване с x16, чудовищно по-добра мрежова система, скандално по-добра системна автоматизация и мониторинг, импулсни захранвания с интелект, несравнимо по-надеждна и бърза организация и с професионално RAID/SAS управление дисковата система (напр. с 15K-оборотни SAS дискове)... това са само някои от предимствата на настолният Workstation или сървър над всеки лаптоп, включително и Mobile Workstation.
Великолепният HP Workstation Z400 с водно охлаждане. Цени и параметри
Чудовищният като мощ, но невероятно компактен HP Workstation Z620 на LGA2011 с два Six-Core Xeon (24 логически ядра общо)
Настолните машини са чудесни като мощ, охлаждане, параметри, но не са мобилни. А много специалисти имат нужда от мобилна машина, от техника, която заема малко място и има възможност да работи поне час на батерия.
А защо не се произведат истински Mobile Workstation, базирани на сървърна платформа, пълноценни Xeon процесори, надеждна ECC памет в Quad-Cannel, слотове за няколко MXM карти, каквито например с чудовищна производителност има точно за сървъри в момента?
Могъща MXM сървърна видеокарта с 992GFLOPS мощност и 2GB GDDR5
Невъзможна мисия за световната индустрия?
Обичаме невъзможните мисии, което сме доказвали многократно. Не сме компания с колосални капитали като DELL, HP или Lenovo за да проектираме и поръчаме за производство реален, могъщ ServerBook от Foxconn например.
Но сме ентусиасти, които можем да покажем един полу-професионален прототип на такава машина, която според нас липсва на истинският специалист или на истинският геймър.
По-долу виждате снимки от два наши проекта за ServerBook, както и скрийншот от параметрите на една от трите тествани машини на базата на 1U сервер.
Проектът ви се струва странен?
Всъщност историята познава не по-малко чудати, огромни и с не много голяма автономност машини, които някога бяха хит сред нашите клиенти и фенове. И къде, ако не при нас можеха да бъдат намерени?
20-инчовият колос HP HDX9000 (Dragon)
20-инчовият колос DELL XPS M2010
И ако нашият прототип се хареса на световната индустрия и скоро се появят истински ServerBook, професионалистите и екстремалните геймъри ще знаят на кого да благодарят за идеята.
Ако имате интерес към такъв Serverbook, можем да ви предложим:
Rackmount LCD;
1U сървъри.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.