Обект на това изследване е... свещ. Точно така, най-древният изкуствен източни на светлина, с който нашите очи са привикнали от хилядолетия. Всъщност защо да е изкуствен? Напълно естествен е, но за разлика от колосалната термоядрена звезда около която се въртим в несвяст, при малкото огънче имаме контрол.
Далеч съм от мисълта да ви карам да преминете на свещи, 21-ви все сме все пак. Но имайте предвид, че сексът на свещи е винаги много по-вълнуващ от този, осветен с енергоспестяваща лампа. Това не са приказки, а многобройни креватни тестове, които съм провел. Тук е момента да напомня, че за целта търся още тестъри, от женски пол. Знаете къде да ме намерите.
Защо сексът, а и въобще романтиката, уютът, почивката на свещи имат по-добри измерения от тези с модерните синтетични източници?
Доскоро не знаех точно защо. Но модерната японска джаджа може би ще ми подскаже причините?
Анализирам светлината от свещ и виждам:
- CRI или Ra със стойност 96.7. Толкова има и Слънцето. Толкова нямат изкуствените LED и флуоресцентни източници. Какъв е този параметър? Индекс на цветопредаване, който показва доколко правилно при дадена светлина се виждат правилните цветове.
- Топла светлина около 2000 келвина. В сравнение с обедната слънчева светлина (5000 келвина) е прекалено топло (жълто), но слънцето при залез става все по-топло, а на нас ни става все по-уютно.
- На практика син цвят няма, дори и зелен. Обаче кривата на цветовия интензитет е плавна и насочена към червената зона. Затова... червено вино, червено бельо, червен лак за нокти, рози и ягоди. Червената светлина е много по-проникваща и хвърляща драматични сенки от светлината от LED.
- Не на последно място, светлината от свещ няма пулсации. Но това се измерва с друг уред, който няма как да държа с една ръка.
Започвам сравненията:
Уау, колко са далеч от истината осветителните тела, които ни заобикалят!
Връщам се на класическите източници на светлина.
Халогенна лампа, която е братовчед-заместник на тези с нажежаема жичка, но на много по-висока цена. Много близко до свеща. Прекрасен CRI, ето на такава лампа стават прекрасни снимки. Но светлината е малко по-студена от тази на свещ.
Връщам се още назад във времето...
Бинго, това е! Почти 100% съвпадение с характеристиките на светлината от свещ. Същата спектрограма, почти същата цветова температура и CRI.
Каква е тази феноменална лампа и защо свети така? Това е съвременна реплика на едисонова лампа, дълга волфрамова жичка, опушено стъкло, филтриращо UV светлината. Красота и уют не само като светлина, но и като вид.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.