RGB LED е опит да се достигне Adobe RGB обхвата, който имаха високият клас монитори с Wide Gamut CCFL. Доколко този опит е добър и с цената на какво?
В основата на тази иновация е комбинирането на триади от Red-Green-Blue (RGB) диоди (LED). Тази комбинация теоретично би трябвало да запълни "ямите" в спектъра и CRI (Ra) - индексът на цветопредаване, които имат стандартните LED. Доколко успешен на практика е този опит?
Лично мое мнение още от първи опит с тест на RGB LED бе, че нещо не е наред:
- наблюдавах цветово изместване, което се състои във виждане на триадите при бързо движение на погледа;
- много "напомпани" цветове без меки нюанси.
Вижте главната снимка на материала. Това е аналитична характеристика на професионалният японски уред Seconic C-700 от HP EliteBook 8540w. Показаната спектрограма е трагична. Не е за вярване, че такъв дисплей е наречен DreamColor. Истинско безумие е така да се освети 10-битов (над 1млрд. цвята) P-IPS дисплей.
Ясно се вижда, че цвят има едва в областта 450-650nm, което е доста под видимата 380-800nm светлина. Явно каквито и светодиоди да правят, добър червен цвят няма как да дочакаме. В интерес на истината колориметрите показват прелестни обхват и цветове (вж. по-долу). Но тук виждам общата картинка и тя никак не е добра откъм реална светлина, която излъчва дисплея.
Учудващо нисък (48) е показателят индекс на цветопредаване (CRI или Ra). Толкова ниска стойност е необичайна за зрението и деформира възприятията ни.
Странно, но един добър WLED дисплей като показаният по-горе има къде по-приемлива картина. Няма ги високите интензитети в синята, зелената и оранжевите зони, които в началото ни възхищават от шареност, но като цяло всичко е далеч по-балансирано. CRI пък е на много по-добро ниво, цели 80 пункта.
Виждате, че целта на производителя е постигната. Дисплеят наистина има цветови обхват, покриващ AdobeRGB. Което означава, че има добър червен цвят и впечатляващ зелен. Но от всички наши експерименти се оказва, че истината е друга. Този дисплей не става! Деформира картината и дразни зрението.
Ето какво се опитват да достигнат новите дисплей. Широкообхватните CCFL класики остават ненадминати и няма как да бъдат надминати от синтетични източници нa светлина, каквито са LED.
А ето как ме гледаше моята счетоводителка по време на тези тестове... мислейки ме за луд.
Извод. Жените не вярват на инструменти и методики, а избират емоционално машината според дизайн и марка. Избират от сърце, а не от мозък.
А вие с коя част на тялото си избирате дисплей?
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.