Това е поредната ни тема, в която ще хвърлим светлина върху най-големият дефицит на съвременната цивилизация. Аналитичното мислене.
Проекторите? Все по-модерни, все по-достъпни. Защото са LED, с все по-голям контраст и с много повече лумени от старите модели. Какво е лумен? Едва ли много хора знаят наистина и с реално въплъщение на теоретичните измерения. Тоест истината спокойно може и да я няма.
Ние обаче сме идеалисти, въпреки че същите глупави хора, които не знаят какво е лумен твърдят, че сме просто търговци. Идеализмът в комбинация с инженерно образование е най-големият враг на неистината.
Включваме LED проектор и измерваме неговият светлинен поток на разстояние 3 метра от проектора, тоест върху отсрещната стена. За целта използваме японски спектрометър. Получаваме стойност за светлината на това разстояние от 57.9 лукса. Което ни се струва малко.
Особено за този проектор производителят твърди, че има 2800 ANSI лумена. Същото твърдение солидарно поема и всеки търговец от всеки континент.
За да не се бъркате чрез луксове и лумени се измерва светлина. Първата величина показва количеството светлина върху осветяваната повърхност, а втората показва светлината от източника. Тоест те са свързани. Луксовете са лумени на квадратен метър, ако чак толкова някой го интересува. И така, от сериозните 2800 лумена получаваме на 3 метра само 58 лукса. Има нещо гнило.
Същата постановка, същото разстояние. Но този път с истински проектор, който не се продава в магазини за перални и хладилници. Професионален модел на Sanyo, който не е предназначен за наивници. Обявената му светлинна мощност е 2500 ANSI лумена. Но на разстояние от същите 3 метра той осигурява 368 лукса. Тоест 6.36 пъти повече от уж по-мощният LED проектор.
От показанията на спектрометъра се вижда, че проектора с класическа UHP лампа (снимка по-горе) има значително по-богат спектър. Цветовата температура на истинския проектор е истинска, тоест същите 5500 келвина като от Слънето в хубав безоблачен ден. При LED светлината е доста облачна и студена, над 10 хиляди келвина. Келвините показват колко студена или топла е светлината. Човешкото око възприема добре топла светлина, например свещта има 2000 келвина.
Някой консултант в мегамаркет за електроника вероятно ще всее ужас и паника, че класическите проектори им горят лампите. Донякъде са прави, тези лампи на 2-3 години се амортизират и имат нужда от смяна. Дърпате дръжката, която виждате над лампата от снимката и сменяте лампата, 20 секунди време и около 30-70 долара разход, в зависимост от модела.
Също така съвременният маркетинг ще ви плаши, че старите проектори харчат огромно количество ток. Това не е вярно, те не харчат ток, а консумират енергия, която се характеризира с мощност. Наистина LED е малко по-икономичен, 160Watt срещу 200Watt за професионалният модел. Но предвид над 6 пъти по-слабата му светлина това е нищо.
Инструменти и физика? Стига абстракции. Ето и малко практика.
1 коментар:
Аз имам такъв модел, въпроса ми е: оригиналната лампа е 145w а заместителната която намерих е 165w това ще повлияе ли на охлаждането или по някакъв начин на работата му?
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.