Като става въпрос за телевизия, първото нещо, което се обсъжда е Вредата. Вредата от заглупяването, стреса от негативните новини, деформацията на възприятията, фалшивия спортен живот с бира в ръка и пристрастяване към футболни мачове.
Вреда от телевизията има, но не е само тази. Всъщност бирата не е толкова вредна, вредна е в комбинация с тлъсти меса, пържени картофи, сирена и други тежки мезета.
При телевизията вредата не е толкова информационна, колкото технологична. Хората масово ползват източници на вредни лъчения, на некачествена светлина. Светлината от визуализиращите устройства вреди на психика и нервна система, защото:
- Пулсира, проверете с камерата на смартфона си или чрез размахване на издължен предмет, който оставя стробоскопична (насечена) следа;
- Липсват достатъчен брой реални цветове, които се компенсират чрез усилена работа на мозъка;
- Лош спектър, неестествена цветова температура, посредствен контраст, покритие с отблясъци.
Алтернативата са професионалните монитори, които са предназначени за продължителна работа от хора, които разбират от цвят, спектър, контраст и не биха понесли пулсации.
Ето някои факти, за това колко такъв монитор е по-добър от всеки телевизор:
- Реални 16.8мл. цвята срещу 262хил. при телевизор, проектор и всички непрофесионални дисплеи;
- Липса на пулсации при над 85% яркост, под тази яркост 400Hz инертни пулсации, за сравнените телевизорите масово са с пулсации от 100-200Hz при всички нива на яркост;
- 540 лукса максимална яркост срещу до 400 лукса при други устройства за визуализация;
- Статичен контраст от 1300:1 срещу реални 600:1 до 800:1 при телевизорите;
- Матово покритие без отблясъци срещу гланцови покрития за компенсация на ниския контраст при телевизорите;
- Флуоресцентна подсветка срещу синтетична LED при телевизорите. Маскираната синя светлина от LED се отхвърля от човешкото зрение.
А сега, DELL 2408fp:
Главният аргумент за защита на новите технологии е екологията и икономичността. Този монитор консумира 50 вата енергия при 50% яркост и 90 вата при 100% яркост. Не по-различна е консумацията на 42-инчов LED телевизор.
Какво още печелим от комплекта професионален монитор и DVB-T приемник? Независимост!
Ако 24-инча са ви малко, друг професионален и качествен вариант за гледане на телевизия са елитните публични дисплеи на NEC. В тях също компромиси са картината. Точно с тези модели се визуализират събитията по стадиони и пресконференции.
По-малки и евтини алтернативи?
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.