Същите тези народи, които най-много страдат от хранителни аномалии като затлъстяване и метаболитен синдром, ракови образувания, диабет, подагра, хипертония и др.
Аномалии, които са почти непознати сред народите от Далечния Изток. Твърди се, че разликата идва от хранителните режими на из основи различните кулинарни цивилизация на Запада и Далечния Изток. Животинско мляко почти не се консумира и в Африка.
Съществена разлика е значителната консумация от европейските народи на животински млечни продукти като прясно мляко, кисело мляко, кефир, извара, сметана, сладолед, сирена и кашкавали. Източните народи имат многобройни хранителни продукти, които наподобяват животинските млечни, но са изцяло от растителен произход.
Основна суровина за приготвяне на "млечни" продукти в източната култура е соевото мляко. Изследването му е обект на тази публикация.
Соевото мляко е евтина и лесна за приготвяне суровина, която наподобява по вкус и консистенция краве мляко. В някои западни държави соевото мляко се ползва с голямо уважение и се препоръчва за редукция на тегло, при хипертония и въобще за подобряване на здравословното състояние на човек, за поддържане на добра форма. Поради високо протеиновото си съдържание е предпочитано и от активни спортисти, включително и занимаващи се със силови спортове.
В други европейски държави, сред които за съжаление е България се цитират отхвърлени още през миналия век изследвания за соята, според които тя влияе на потентността и предизвиква аномалии в женските хормони на човека (вж. фитоестрогени). Съвременната нутриционистика, базирана на независими научни изследвания (като това) отхвърля тези теории като безпочвени, обслужващи корпоративни интереси, имащи място само в жълтата преса.
Друга широко разпространена заблуда е ГМО соята. Такава наистина същества в големи количества и се употребява САМО за храна на животни. Колкото и парадоксално да е, тя се съдържа в животинското мляко. Също така трябва да се има предвид, че в ЕС ГМО соя нито може да се внася, нито да се отглежда, както всъщност и всеки друг ГМО растителен продукт. Не е забранен обаче вносът на вторични храни като месо и мляко, отгледани с ГМО соя.
- На първо място това са чужди биологични продукти, за чужда на човек генетика: крави, овце, кози;
- Дори и човешко мляко (кърма) да разгледаме, млякото от бозайници е конструирано от природата да захранва новородени, а не зрели индивиди;
- Животинското мляко е киселинно за човешкия организъм. Човешката кърма е алкална с pH стойности от порядъка на 7.1-7.4. Краве мляко има pH стойности 6.0-6.8;
- Животинските млека имат висок инсулинов индекс и водят до метаболитни аномалии;
- Лактозата в животинските млека не се разгражда добре или въобще от човешкия организъм;
- Животинските млека са сред основните причинители на алергични реакции, акне и други аномалии по кожата;
- Неусвоимата слуз в животинските млека създава благоприятна среда за развитие на болестотворни организми;
- Млякото легендарно се води, че изгражда кости и зъби с калция си, но науката доказва, че действието му е точно обратното. Окислявайки тялото, животинското мляко води до преразход на алкални елементи от кости и зъби и съответно до тяхна атрофия.
Като разгледаме всички негативи от животинските млека с помощта на аналитично мислене се оказва от съществено значение да установя каква е алкалността (pH) на соевото мляко. На първата снимка виждате каква е точно стойността на лично приготвено от автора соево прясно мляко. PH -7.38 е прекрасна стойност за човешкия организъм! В нормите на човешката кърма и въобще на цялата човешка биология. За разлика от животинските млека, при соевото човек явно няма нужда от неутрализация на киселинността с вътрешни ресурси като алкални минерали от мускулите и костите.
Темата е дълга и не е обект на този материал. Накратко, редокс-потенциалът е измерва в миливолти (mV). За да протичат нормално процесите в нашето тяло, ние трансформираме всички външни течности и храни за да осигурим на кръвта си редокс потенциал в рамките на от -10mV до - 100mV.
Човешкото тяло има нужда от прием на течности с отрицателен редокс-потенциал. Колкото по-положителни стойности на ORP имат приетите течности, толкова клетъчните ни мембрани се натоварват повече за да коригират неподходящата стойност.
Твърди се, че човешката кърма има редокс-потенциал от -70mV, явно това е оптимума за човешкия организъм. Вижте снимката по-горе. Не е ли удивително колко стойността на ORP от соевото мляко е близка до тази на човешкия оптимум?
По-долу виждате редокс-потенциала на чешмяна вода в град София.
2 коментара:
Здравей,
Благодаря за материала.
Отдавна се каня да обърна внимание на соевата алтернатива, но досега ме спираше носещото се в пространството (пред)убеждение, че соята е едва ли не враг номер едно на мъжкото здраве, предвид връзката соя-гинекомастия ("заболяването", което съсипва самочувствието на милиони мъже по света в компютърната ера). Някакъв коментар по въпроса?
Гинекомастията е проява на метаболитен синдром, нарушена хормонална обмяна в следствие на стрес и въобще на нездравословен начин на живот. Внасянето на чужди хормони идва чрез животински продукти. Всичко това може да си обясните чрез картата в публикацията. В Азия, която консумира соя тази аномалия не е позната, в Африка - също. Сред веганите - най-малко. Гинекомастията се наблюдава в затлъстелия Запад. В основата на борбата срещу метаболитния синдром, много научни авторитети препоръчват соята. Аз също ги послушах и след 10 години затлъстяване, редуцирах 35 килограма тегло, след отказ от животински продукти и редовно консумиране на соеви. Ако някои има друг опит, нека да сподели. Защото обсъждането на внушения от жълти списания никому нищо добро не е донесло.
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.