Добре запознатите с компютърните технологии и специално с процесорната архитектура знаят, че след 2011г., тик-так обновленията дават несъществен прираст на мощ. Самите Intel открито заявят, че този ръст е 3-5% спрямо предходно поколение. При AMD ръстът отдавна е спрял.
При паметта, била тя RAM или SSD, прогрес няма.
Големият прогрес от поколение към поколение е най-вече в графичната част от компютърната система. Там битката между AMD и NVidia е наистина люта. В ниския клас пък Intel агресивно усъвършенстват вградените графични решения, които вече не са само за офис, те декодират отлично съдържание със свръх-висока резолюция, могат да подкарат от прилично до отлично поне 80% от всички излезли игри.
Въпреки, че графичните процесори се развиват по-бързо от CPU, от 2012г. досега сме свидетели само на ребрандинг (преименуване на един и същ продукт) на графични чипове, като новите бяха по-бързи от старите заради драйверни шашми на производителя.
В средата на 2016г. най-накрая се случи нещо интересно на графичния фронт. AMD пуснаха ново поколение Polaris, NVidia изкараха Pascal. На думи революционни графични решения, на практика - също.
Хитът на сезона е NVidia GeForce GTX 1060, която на приятна цена осигурява комфортно подкарване на всички съвременни игри на максимални настройки в FullHD. AMD имат аналогична като цена и производителност карта в лицето на Radeon RX 480, но традиционно при "червените" стартът на нов продукт е тромав и проблемен откъм драйвери и наличности.
Към момента по-изпипана откъм поддръжка и оптимални възможности е GTX 1060, затова се насочваме към нея. Видеокартата съществува в два варианта, с 3GB графична памет и с 6GB. По-евтиният вариант освен по-малко памет, има и по-малко CUDA ядра (1152 срещу 1280). Дали има голяма разлика, ще видите по-долу.
Това е 6GB-вия вариант на GTX 1060 от Asus. Абсурден вариант! Икономична карта (120Watt) от горния среден клас на такава колосална платка и с цели три вентилатора. Взета е платка и охладителна система за много по-мощните GTX 1070 и GTX 1080. Заедно с други важности като 8-пинов и 6-пинов куплунг за захранване, светлинки, метална пластина на гърба. В крайна сметка немалко пари за излишности.
В нашия тест основен участник е GTX 1060 в късата си база от EVGA, която на значително по-скромна цена от тривентилаторен кютюк на топ-производител осигурява почти същата мощност. Защо почти същата? Защото това е фабрично клокната версия. Един вентилатор и 6-пина за захранване, компактен размер за всеки компютър. Карта за работа и кеф, не цирк с фойерверки и костюм с мускули.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.