Сред основните параметри на светлината са нейният спектър и възможността за показване на правилните цветове (индекс на цветопредаване, Ra или CRI). Благодарение на развитието на технологиите тези показатели вече не са мистерия, а могат да бъдат анализирани с качествени уреди.
Започвам представянето на спектъра и CRI от най-добрият източник на светлина, Слънцето.
Дневна светлина, 14:07, слънчев ден
Дневна светлина, 17:56, слънчев ден
Дневна светлина, 19:20, слънчев ден
Виждате, че дори слънчевата светлина си променя свойствата с идване края на дена. Класическите 5500K цветова температура се деформират до над 20700K привечер. Топлия спектър значително намалява интензитета си. Индексът на цветопредаване пада с 10 пункта.
След Слънцето показвам параметрите на другия естествен източник на светлина, огънят. В случая виждате свещ с много висок CRI и непрекъснат спектър. Тъй като свещта не е силно нагорещено тяло, при нея синият спектър е с много нисък интензитет.
Лампи с нажежаема жичка, халогенни лампи
Лампите с нажежаеми жички, към които спадат и халогенните крушки, имат най-близки параметри до спектъра на огъня, както и до високият му индекс на цветопредаване.
Халогенна крушка
АРТ крушка, реплика на класическите едисонови лампи с дълга волфрамова жичка
Халогенно осветление на автомобил за лоша видимост
Флуоресцентни (луминесцентни лампи)
Луминесцентна пура в офис
Флуоресцентните лампи са вторите най-масово предлагани лампи след лампите с нажежаема жичка в газ. Тези лампи са много по-икономични, но заедно с това имат прекъснат спектър с много нисък интензитет. Някои от тях имат и нисък индекс на цветопредаване.
Евтина енергоспестяваща, флуоресцентна E27 лампа с трагичен CRI
Флуоресцентна фотолампа с температура 5600K, висок CRI и много богат за този тип лампи спектър
Флуоресцентна подсветка (CCFL) с добри параметри се ползва и в монитори и лаптопи, произведени до 2010г.
LED светлина
LED челник с отвратителна синя светлина, която се губи в дъжд и мъгла
Класическата LED лампа има такива параметри. Студена цветова температура, посредствен CRI и спектрограма, отличаваща се с пик в синия спектър. По-късните LED лампи имат по-поносима от човек светлина.
Светлина от автоматична LED лампа пред магазин
Евтина безименна китайска LED лампа
Прилична китайска LED лампа
LED лампа от елитен производител, в която вече се вижда и зелен спектър
LED лампа от конкурентен производител с малко по-добри параметри
Прехвалените RGB LED подсветки на мониторите всъщност имат тези ужасни параметри
Далеч по-добра светлина идва от стандартен дисплей на лаптоп от висок клас
Улично осветление
Въпреки развитието на технологиите, българските улици и паркове се осветяват с най-долнопробното осветление, осигурено най-често от съмнителни фирми в съмнителни търгове.
Натриева лампа с отрицателен коефициент на цветопредаване и тесен спектър
Луминесцентна улична лампа
Учудващо е как, откъде и с каква цел фирми доставят толкова лоши осветителни тела. Такива лампи би трябвало да са незаконни, защото са опасни за живота и здравето, не носят достатъчна информативност. CRI от -10 до 30?! Невероятно ограничен спектър, над 60% от видимите за човек вълни от който напълно липсват. Не е за вярване, че има толкова некадърно проектирани продукти.
Xenon срещу халоген
Тази част е гвоздеят на материала и за мнозина вероятно ще бъде най-интересна. Така мечтания от мнозина истински ксенон срещу добър халоген. Вижте истината...
Тази част е гвоздеят на материала и за мнозина вероятно ще бъде най-интересна. Така мечтания от мнозина истински ксенон срещу добър халоген. Вижте истината...
Mercedes E-klasse с ксенон и халоген
Ксенонът, истински фабричен
Халогенният фар
Виждате, че халогенът е по-добър и от най-авангардното осветително тяло, ксенонът. Такъв е изводът и от целия материал. Изберете халогенна лампа за домашно, офис, всякакво осветление. Такава лампа осигурява по-добро цветопредаване, непрекъснат спектър от всеки друг източник. В допълнение, инертното нагорещено тяло каквото е лампата с нажежаема жичка по естествен начин гаси пулсациите на напрежението, при LED те са много по-агресивни. При автомобилните фарове, хубавият халоген няма алтернатива като далекобойност и осветление при тежки метеорологични условия. Дори и ксенонът не се доближава до него по цветопредаване, затова се използват двата типа светлина в комбинация.
Какъв е Ra при скъпите монитори за фотообработка? Дали рекламираното 100% покритие на sRGB не е измама с тази led подсветка?
ОтговорИзтриване