В този материал няма защитавам или громя нито една от двете противоположни позиции, истината е другаде. Пулсациите са досадни за човешкото тяло и ние отхвърляме такъв източник само след няколко часа работа. Недобрият източник често е с лош спектър и цветопредаване, а пулсациите са индикатор, че този източник не е добър. Те са индикатор.
Проблемите за здравето идват тогава, която не се вслушаме в сигналите на тялото. Преумора на очните мускули, превъзбуждане на нервната система, претоварване на мозъка да компенсира беден спектър и лошо цветопредаване.
Факт е, че човек вярва на дела, а не на думи. Поне така смятаме ние, инженерите. Пулсации най-лесно се отчитат с осцилоскоп, даже с най-древен като на снимката. И фотодатчик.
Не всеки има осцилоскоп у дома, нито може да го разнася до всеки светлинен източник. По-големият проблем е, че не всеки може да се справи с разчитането на данни от класически осцилоскоп.
Измервания
Измерванията започвам с класическа халогенна лампа, 105 вата. Тя има пулсации в размер на 100Hz, но тези пулсации са инертни, с ниска амплутуда и трудно се долават от зрението ни. Пълен спектър, отличен индекс на цветопредаване (CRI=Ra). Най-добрата лампа за домашно осветление.
Братовчедът на халогенната лампа е арт лампата с нажежаема жичка (Едисонова крушка). Тя има почти същите характеристики като халогенната лампа. Колкото по-мощна е халогенната лампа, толкова интензитетът в синята, зелената и нагоре области расте. Слънцето може да се представи като една безкрайно мощна халогенна лампа, която осигурява целия спектър в максимален интензитет.
Това е характеристика на флуоресцентната лампа, наричана от някои още и луминесцентна. От този тип бяха първите енероспестяващи лампи. Тази лампа трепти много по-агресивно от халогенна лампа, защото не е толкова инертна. Цветопредаването е посредствено. Спектърът няма достатъчен интензитет. В някои лампи е вграден ел. баласт (например аквариумни или за фотографски цели), който показва честотата и съответно минимизира умората за зрение и психика.
Маркова LED лампа с много агресивени пулсации на 100Hz. Сравнително добро цветопредане. Синтетично стоплена цветова температура. Вероятно се ползва трислоен луминофор.
Добра LED лампа от Китай (с не много скромна цена). Пълна липса на пулсации. Класически за LED спектър, поради липса на филтри (голо стъкло). Вариант с класически студен луминофор. Съществува и с топла температура (Warm).
А това е измерване на монитор с ШИМ, или с пулсации за регулация на яркостта, където се променя коефициента на запълване.
3 коментара:
Здравейте,може ли да напишете програмата която използвате за измерване на пулсациите,понеже пробвах с няколко след като си закупих фотодатчик и jack, но не се получи.
Здравейте, възможно лие е да публикувате схемата на датчика и името на програмата ? Благодаря!
от къде ги закупи? Щот те щяха да пишат от къде, но малко позабравиха...
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.