Някои биха казали в мегахерци, но след краха на високочестотния Pentium 4 спрямо по-мощния и нискочестотен Pentium M, това е глупаво изказване.
В каква се измерва мощността на графичния процесор (видеокартата)? В точки от 3DMark? Смешно е, нали?
Най-добър измерител за мощността и на CPU (централен процесор), и на GPU (графичен процесор) е единицата FLOPS. Тази единица е съкращение от FLoating point Operations Per Second и означава брой операции с плаваща запетая за секунда.
С тази единица за компютърна мощност мерят сили супер-компютрите и сървърите. Но тя много точно определя и производителността на домашния компютър, лаптоп или дори на смартфона в джоба ви. В момента потребителските компютри имат мощност от порядъка на GFLOPS-и, суперкомпютрите са от порядъка на TFLOPS, а най-мощните силициеви създания надминават PFLOPS. Най-мощният известен супер-компютър към 2017г. има мощност от 93 PFLOPS. Той се състои от множество 260-ядрени процесори с единична мощност от 3 TFLOPS. Удивителното е, че това е китайски компютър с китайски процесори (ShenWei SW26010).
Още малко теория. GFLOPS може да се изчисли с единична или двойна точност, съответно Single-Precision FLOPS и Double-Precision FLOPS. Прието е за централни процесори да се взима резултата от операциите с двойна точност, който е почти два пъти по-нисък. Понякога (за по-интересно) производителите на видеокарти обявяват резултати с единична точност. Освен това не всички видеокарти могат да изчисляват с двойна точност, например вградените.
Доста добро предвиждане на максималната производителност на процесора може да се направи по формулата:
GFLOPS = Брой изчислителни операции с 64-битови числа за такт X Брой физически ядра X Тактова честота на процесора
Ето къде участва и честотата в измерването на мощността. Но броят ядра, а напоследък и броят операциите за такт (инструкции) са по-важни. В тази връзка е важно да се отбележи, че величината GFLOPS показва връзката между инструкции, суперскаларност и тактова честота. Тоест - всичко за процесора.
- Пример за изчисление по тази опростена формула е мощността на легендарния Intel Core 2 Quad Q6600: 4 (операции за такт) X 4 (физически ядра) X 2400 MHz = 38400 FLOPS = 38.4 GFLOPS. Което почти отговаря на фактическата му мощност
- Втория пример е с друга легенда, Core i5-2500: 8 (операции за такт) X 4 (физически ядра) X 3700 MHz = 118400 FLOPS = 118.4 GFLOPS. Тук има разлики с фактическите резултати, защото реално при четири натоварения ядра не се достига 3.9 GHz на ядро, а по-малко, поради особеностите на Turbo Boost
Което означава, че яко звучащите за Intel Core i7 4770: 16 x 4 x 3900 MHz = 249.6 GFLOPS, в класически като инструкции приложения има мощност от 62.4 GFLOPS, колкото един Extreme Core 2 Quad.
За домашно ви давам да изчислите, използвайки тази формула, колко мощен е процесора ви.
Как да измерим колко GFLOPS-а е компютъра ни чрез софтуер?
По-реалистично изчисление на GFLOPS се получава чрез използване на софтуер. В зависимост от версията му, алгоритъма му за изчисление, той може да покаже различни резултати. Най-често използвани за измерване на GFLOPS са следните програми:
- Intel Burn Test (измерва GFLOPS на CPU)
- SiSoft Sandra (измерва GFLOPS на CPU, в по-новите версии и на GPU)
- AIDA64 GPGPU Benchmark (част от AIDA64, измерва GFLOPS с единична и двойна точност на CPU и GPU).
Ето как изглеждат резултатите от различните тестови програми за процесора Intel Core i5-2500:
Знаете ли, че за класически приложения ThinkPad T61 може да е по-мощен от най-нов ThinkPad T460? И двата модела, които ги дели 10 години "прогрес" имат по 20 чисти GFLOPS? Core 2 Duo T7700, 4 x 2 (Core) x 2400MHz = 19.2 GFLOPS. Освен това класическия процесор без HT и Turbo Boost работи къде по-предвидимо и стабилно от новите процесори. Иначе защо НАСА още да ползват ThinkPad T61 в орбита?
Single-Precision FLOPS на видеокарта може да изчислите по формулата GFLOPS = ROPs x TMUs x GPU MHz, които ги взимате от GPU-Z. Обсъждането на мощта на GPU ще я отложа за друг път и ако има интерес към тази тема.
По тази причина предлаганите от нас работни станции с мощност около 400 GFLOPS (2x Xeon E5-2670) струват под 4лв. на GFLOPS (ако не калкулираме в тях скъпите професионални видеокарти и огромното количество оперативна памет). Масов нов компютър с Pentium Dual Core или даже с Core i3 имат мощност 20-40 GFLOPS. Ако гоним изгодата от тях да бъде около 4лв. на GFLOPS, те би трябвало те да струват 80-160лв. Въпреки, че са много по-некачествени от всяка предлагана от нас машина, те далеч не струват толкова.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.