Някога си позволих да дам съвети за софтуерно редуциране на вредите от монитора. Около 5 години по-късно, къде фенове, къде тарикати започнаха да правят бизнес от това, предлагайки всякакви варианти на софтуер за "корекция" на проблемите. С някои от тях дори се срещнах лично, но нивото им е толкова ниско, че... просто няма смисъл. Крадат изоставени любителски проекти като Intel PWM Control и други за "настройка" на цветовата температура, и толкова.
Имам много идеи, проектирани приложения за смартфон, възможност за USB калибрация, софтуерен ШИМ-метър с евтин фотодатчик... Бих ги споделил със сериозни хора, в условия на партньорство.
Да се върна на тази тема. Какво направиха "последователите" ми? Лъжат хората, за моя сметка! Това не ме устройва и ще ви разкрия някои истини, които спестявам само за редовни клиенти и приятели.
Взимам един типичен софтуер за намаляване на яркостта чрез затъмняване на течните кристали. Някога тази опция я имаше във всички драйвери на NVidia и ATI, сега някъде я затриха, но способните от вас пак могат да я открият.
Идеята е да увеличите яркостта на дисплея до 100%, където няма пулсации (ШИМ) и после софтуерно да затъмните дисплея. Това тотално деформира цветопредаване и температура, а деформирания цвят води до мигрена... мозъкът започва да компенсира дефектите автоматично. И не е ясно дали смотаното цветопредаване не е по-вредно от регулацията с ШИМ.
Тези щуротии станаха толкова популярни, че дори има налична измислена опция в Windows 10 за някаква "редукция" на синия цвят. Все едно пък ще променят спектъра на светодиодите.
Върнете се на първата снимка, там софтуерът за регулация на яркостта е изключен. Виждате стойностите.
А това са стойностите след софтуерно намаляване на яркостта. Яркостта наистина пада, но цветовата температура е тотална щета, нищо общо със завените 5360 келвина. Ако обработвате снимки на такъв дисплей, те ще бъдат пълен провал.
Поне да имаха настройки за:
- Тип подстветка (LED, RGBLED, CCFL, Wide Gamut)
- Тип матрица (TN+Film, IPS, PVA)
- Битност на матрицата
- Апаратна стойност на келвините на панела
- Отработени часове, дори и без стойност на работата при определена яркост.
* След анализ с колориметър и осцилоскоп, всичко е не толкова посредствено, а направо трагично. За което ще оставя писта за изява на "авторите" на измамен софтуер да се аргументират с показания, таблици и анализи. Въпреки, че много се съмнявам преди да пишат лъжи, те да са проверили твърденията си с измервателни уреди (осцилоскоп, спектрометър и колориметър).
2 коментара:
Да си вземеш калпав монитор и да очакваш да го оправиш със софтуер, е все едно да иззидаш крива стена и да очакваш да я изправиш с боя...
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.