Принципът на работа на лампата е феноменален в сравнение с домашните лампи. Това е подвид газоразрядна лампа, в която плазма свети под действието на хиляди волти напрежение. За да се осигури такова напрежение, метал-халогенната лампа се запалва от брутално масивен електронен баласт. Всичко е масивно в тези лампи, отражатели, баласт и корпус, който отдава топлина. Въпреки, че лампата не харчи кой знае колко много енергия, тя е едно малко слънце, което грее значително.
На снимката виждате тест от офиса ни на метал-халогенен прожектор. 70 вата е консумацията на лампата, а тялото с баласта и радиатора тежат цели 4 килограма.
Удивително е колко светлина, колко мощен светлинен поток се осигурява от едва 70 вата. Неслучайно тези лампи са елита на осветлението, с тях се осветяват кино прожекциите, ползват се като интериорно и архитектурно осветление от топ фирми. Стадиони и площади също се осветяват от такива лампи, защото светлината им, спектърът - впечатлява.
Може би ще изненадам мнозина, но метал-халогенът е по-известен в масите като "ксенон". Точно така, ксеноновите фарове са точно подвид на метал-халогенните лампи.
Малко теория. Метал-халогенната лампа е източник, който свети чрез дъгов разряд през изпарен живак и метални халиди. Това е лампа от тип HID, тоест с висока интензивност, затова не е желателно да очите ви да са близо до източника, тя се използва за "далекобойни" приложения. Ефективността ѝ е брутална, около 100 лумена на ват, което е до 5 пъти повече от нажежаемите лампи и надминава дори ефективността на стандартните LED лампи. При положение, че спектърът ѝ го прилича на нещо. Метал-халогенът е един от най-ефективните източници на бяла светлина с висок CRI (индекс на цветопредаване). Недостатък на този тип осветление е сравнително краткия жизнен цикъл на самото осветително тяло (с газовия балон), който е между 6 и 15 хиляди часа. Друг недостатък е обемният корпус, мощните електрически полета около киловолтовите баласти.
Виждате виолетовия ореол. Това е пряк индикатор за живачната природа на тази светлина, която има солидна ултра-виолетова природа. Ултравиолетът се смята справедливо или не за вреден и често се ползва за аргумент срещу тези лампи, "гроздето било кисело". В действителност УВ светлината лесно се филтрира, има много ниска проникваща способност и бързо гасене с разстоянието.
Но, чакайте малко! Слънцето свети в УВ, точно чрез УВ човек регулира голяма част от психиката и функционирането на витамини и ензими в тялото си. Липсата на УВ при стандартните осветителни тела е техният основен проблем. Съществуват митове, че метал-халогенът и подвидът му ксенон са в състояние да докарат човек до загар. Няма лошо. Единствено внимавайте с очите, тази светлина има много мощен интензитет. Поема се отразена, не гледайте пряко източниците ѝ.
Така и така подхванах темата, важно е да отбележа, че патогенните организми виреят в домовете ни, защото липсва ултра-виолет, който да ги изпепели. Плесени, акари, гъбички, вампири, невротични жени... всичко се неутрализира с ултра-виолет. И как само свети пишканото от котето при УВ светлина.
Реших да проверя мита за УВ, при запалването на лампата, когато плазмата още не се е стоплила. И да, наистина има пикове във виолетовата област, митът е верен. Внимавайте със стартиращи метал-халогени. Слагайте си Рей-Баните, но оригиналните, не от черноморския дилър на "маркови" стоки.
Тази спектрограма и първата, в началото на материала показват нещо удивително за тези лампи. Те една с една не си приличат, дори да са от един производител, серия, месец на производство. Има разлики даже от запалване до запалване. Разлики идват от стъклото, халогена, напрежението, изхабяването. Но и Слънцето не е стандартно, ден с ден не си прилича.
От показанията на снимката, също се вижда, че преди лампата да влезе в работен режим, CRI (Ra) е жалко мизерен. Цветовата температура е по-висока от работната.
Вижте наше видео на лампата, как пали когато не е изстинала, каква консумация има, косинус фи (реактивната съставка), съществува ли електромагнитно поле при палене и след влизане в работен тежим, характера и честотата на пулсациите:
Въпреки цялата прелест на тази сложна светлина, източниците ѝ са пулсиращи. Трептенията са от порядъка на 100 херца, тоест удвоената мрежова честота. Особено интересна е картината при стартираща лампа, последната снимка от трите по-горе.
Лампите на домашните проектори също са метал-халогенни, друг източник не може да осигури толкова ефективна мощ и толкова добър спектър за осигуряване на красив, контрастен цвят. Ако сте гледали LED проектори, те са слаби, с бледа картина, в която липсва червения цвят, наситеният зелен, виолетовите тонове. Сега се сещате защо лампата на проектора се оставя да изстине, преди ново палене, защо има вентилатор, защо запалването е толкова бавно?
Очаквайте скоро в офиса ни, демонстрационен център на всички източници на светлина, от халоген, през метал-халоген, сега търсим и индукционен флуоресцент. Очаквайте скоро при нас, елитни LED лампи и флуоресцентно-халогенни хибриди.
Перспективи? Всички лампи с живачна плазма са заклеймени и след 2020-та година ще изпаднат в пълна немилост. Сред тях попада и тази невероятна лампа, също така живачните, натриевите, флуоресцентните и индукционните лампи. Остават като че ли единствено LED и халогенните лампи. Сред газоразрядните ще останат LEP (плазмените) тела, които са близки до принципа на работа на метал-халогенните лампи.
2 коментара:
Страхотна стария! И страхотен екип!
Можели светлината на метало халогени крушка от пет киловата да вреди на човешки организъм.
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.