Видеокарти няма, защо, какво се случи? Какво стана с рога на хардуерното изобилие? Защо точно настолните видеокарти ги няма, след като хората ползват основно лаптопи, а за игри, конзоли.
Биткоин, етериум!, ще възкликне кварталният Хенри Кисинджър и самодоволно ще гледа мътните погледи на кварталните алкохолици.
Причината за нямането не е тази. За да не се произвежда нещо, за което има дефицит, има две основни причини, които ги знаем от разпада на социалистическият блок. Блок, в който социалистическите учени, до 70-години имаха много по-добри компютри, включително и троични.
Причина номер едно е войната. Наречете я студена, топла, тиха, подмолна. В момента светът е в дезинформационна, химическа и бактериологична война. Особено неясно е положението в Китай. А Китай е агресорът на островът, където се произвежда над 80% от глобалният хардуер, Тайван.
Причина номер две е, че няма кой да произвежда. Или по-скоро няма кой да проектира, да управлява производственият процес. А тук вече ролята е на Разединените Американски Щати. Силиконовата долина от корумпирана Калифорния яко бяха в Тексас и Флорида, където се местят производствени мощности. Частично мощности се изтеглят и към Корея, на която републикански САЩ осигуриха мир със Севера.
Корупцията погуби промишлеността и в СССР, и в България. Китай се гъне от корупция, в САЩ надминаха всички норми на корупционен максимум.
В тези условия би било изумително странно да има високотехнологично производство.
Но нека да отпрашим към нисковибрационната същност на материала.
Може ли мобилна видеокарта да се сравни с настолният си аналог? Защо пък не, ще си кажат повечето от вас.
В 3DMark 11, мобилната Quadro M2000m значително отстъпва на настолната версия, с по-съвременен процесор, още повече. Самата мобилна карта е с доста сериозен и производителен мобилен процесор. Quadro K2000m още по-значимо отстъпва на настолната версия. Чисто графичната проверка в този тестов пакет, показва още по-голяма разлика между мобилна и настолна видеокарта. Интересно, че дори по-старата настолна Quadro K2200 почти настига мобилната M2000m. Ситуацията в Cry Engine също показа изоставане на мобилните версии от настолните. Настолната Quadro K2200 се държи много уверено.
Като математическа изчислителна сила, разлика има, макар и не чак толкова голяма. Защото тук по-тясната шина и по-малкото Cuda ядра на мобилните версии, както и по-бавната памет, далеч не толкова мощното охлаждане не оказват чак такова съществено значение. При мобилна срещу настолна Quadro K2000 разликата вече е значима. В OpenGL подтеста на Cinebench има лека аномалия, която се дължи на голямата разлика на процесорните поколения при M2000.
Когато се обсъждат професионални видеокарти, то това е тестовият пакет. Разликите са меко казано големи. В SolidWorks са направо огромни. Единствено в 3DSMaks има по-умерена разлика и то заради солидното влияние на CPU.
Изводите са ясни, дори при мощен, нов процесор на добра мобилна работна станция, значително по-стар компютър, с настолната версия на същата видеокарта с лекота надминава производителността на мобилната видеокарта.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Желателно е коментарът да е по темата и да е написан на кирилица.